incelen iletisim +90 312 231 01 88
Makalelerimiz
Google'dan Andre-Jacques Garnerin için özel doodle
Tarih : 23 Ekim 2013, 13:24

Google ın bugünkü Doodle ilk Paraşüt Atlayışını gerçekleştiren  Andre-Jacques Garnerin hayatı eserleri andré-jacques garnerin, ilk paraşüt atlayan ilk defa paraşütü keşfeden Garnerin, çok genç yaşta havacılığa heves etti. ilk uçuşunu yirmi bir yaşında, kendi yaptığı Montgolfier tipi bir balonla gerçekleştirdi.

 

İlk Paraşüt Atlayışı atlayan adam Andre-Jacques Garnerin hayatı eserleri andré-jacques garnerin, ilk paraşüt atlayan ilk defa paraşütü keşfeden Garnerin, çok genç yaşta havacılığa heves etti. ilk uçuşunu yirmi bir yaşında, kendi yaptığı Montgolfier tipi bir balonla gerçekleştirdi. André-Jacques Garnerin (d. 31 Ocak 1769; Paris - ö. 13 Ağustos 1823, Paris), Fransız havacı ve çerçevesiz paraşütün mücidi. Jacques Charles'nın öğrencisi. Fransız Devrim Savaşlarının ilk aşamasında Birleşik Krallık Ordusu'na esir düştü ve Avusturya'ya teslim edilerek Buda'da üç yıl tutuklu kaldı. Hapishaneden firar etmek için paraşütü tasarladı. Serbest bırakıldıktan sonra balonla uçmaya devam etti. 22 Ekim 1797'de (Fransız Cumhuriyet Takvimi'ne göre IV. yılın Brumaire ayının 1. günü) Paris'in Parc Monceau mevkiinde 3.000 feet (900m) yükseklğindeki balondan ipekle yapılan paraşütle atladı. Gökbilimci Joseph-Jérôme Lefrançais de Lalande'nın tavsiyesiyle paraşütü geliştirdi. Eşi Jeanne Geneviève Labrosse ve yeğeni Élisa Garnerin da paraşütle atlatdılar. Amiens

Google'dan Andre-Jacques Garnerin için özel doodle 

Barışı'ndan sonra eşiyle birlikte İngiltere'yi ziyaret etdip Londra'da paraşüt atlayışını gösterdi. 5 Temmuz 1802'de ressam Edward Hawke Locker'i yanına alıp uçurdu. Ancak Fransa ile Birleşik Krallık arasındaki ilişki bozulunca Fransa'ya döndü. 3 - 4 Ekim 1803'te Moskova ile Polova arasındaki 300 kilometrelik bir mesafeyi ve 22 - 23 Kasım 1807'de Paris ile Clausen (Lüksemburg) arasındaki 395 kilometrelik bir mesafeyi katteti.
Daha sonra Paris'te yeni bir balonu yaparken iş yerinde yaşanan kaza sonucu 13 Ağustos 1823'te öldü. 22 Ekim 1797'te Paris'in Parc Monceau mevkiinde gerçekleştirilen tarihin ilk paraşüt atlayışında kullanılan paraşüt,

 

Garnerin, çok genç yaşta havacılığa heves etti. ilk uçuşunu yirmi bir yaşında, kendi yaptığı Montgolfier tipi bir balonla gerçekleştirdi. Yirmi beş yaşında ordu siyasi komiseri oldu, sonra da hapsedildi. Bunun üzerine Magdeburg kalesinin bir kulesinden çok ilkel,bir paraşütle atlayıp kaçmaya çalıştı. 22 ekim 1797'de, balonundan 1000 m yükseklikte ayrılarak, paraşütle Paris'teki Morceau parkına indi.

incelen.com facebook
incelen.com twitter
incelen.com google+
incelen.com FourSquare
incelen.com Firma Kataloğu